Hamilelik Dönemi Egzersizin Faydaları 2

Hamilelik Dönemi Egzersizin Faydaları

Hamilelik döneminde spor ve egzersiz yapma hareketleri çok önemlidir. Hem sağlık açısından hem de bebeğin gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Anne adayları egzersiz hareketlerine üçüncü haftada başlamaları çok önemlidir. Daha erken başlanan egzersiz hareketleri bebek için düşük tehlikesi yaratabilir.

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler sayesinde bel ve sırt kısmında meydana gelen ağrılar dinmeye başlar.
Annelerin korkusu haline gelen doğum yüzünden uyku düzeni bozulur. Bu durumu daha düzenli hale getirmek için egzersiz hareketlerini yapmak faydalı olacaktır.

Anne adaylarının hem psikolojik hem de fiziksel kendini daha iyi hissetmesi adına egzersiz hareketlerinde bulunması iyi olacaktır.

Hamile kadınlar için normal doğum daha sağlıklıdır. Normal doğum isteyenler için egzersiz hareketleri daha iyi olacaktır. Doğum esnasında gereken kuvvetin verilmesi ve vajina ağzın daha rahat açılması için egzersiz hareketleri iyi sonuç verecektir.

Doğum öncesi ve doğum sonrası anne adayının vücudunda bazı değişikler meydana gelir. Bu değişiklikleri ortadan kaldırmak için yapılması gereken egzersiz hareketleridir.

Gebelik döneminde hareketsiz kalan vücutta şişkinlik ve ödem sorunu yaşanır. Bu sorunun ortadan kalkması için her gün düzenli şekilde egzersiz yapılmalıdır.

Egzersiz hareketleri yaparken düzenli davranmak çok önemlidir. Bir gün yapıp üç gün yapmama durumu gebelik sürecini olumsuz etkiler. Bunun için her gün en fazla bir saat olacak şekilde yavaş hareketlerle egzersiz hareketleri yapılmalıdır.

Beş on dakikalık dinleme süresi oluşturacak şekilde nefes alış veriş hareketleri de yapılması doğum esnasında faydalı olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir